AB, ABD’nin Enflasyonu Düşürme Yasası’ndan muafiyet istiyor

Avrupa Birliği (AB), ABD’nin enflasyonu düşürmek için hazırladığı, kapsamlı sübvansiyonlar ve vergi düzenlemeleri içeren yasa kapsamından kendi şirketlerine muafiyet talep ediyor.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Brüksel’de gerçekleştirilen AB Başkanlar Tepesinin akabinde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Michel, tepede ABD ile münasebetler konusunda uzun ve stratejik bir tartışma yapıldığına işaret ederek, ABD’nin birçok alanda sağlam ve sadık bir müttefiki olma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

AB ve ABD’nin Ukrayna, güvenlik, demokratik kıymetler ve iklim değişikliği üzere çeşitli alanlarda işbirliği yaptığını anımsatan Michel, münasebetleri daha da ileriye taşımak istediklerini tabir etti.

Kanada ve Meksika’nın muaf olmasını hatırlattı

Michel, ABD’deki enflasyonu düşürme yasası konusunu geniş biçimde değerlendirdiklerine dikkati çekerek, “ABD ile enflasyonu düşürme yasasında Avrupa şirketlerine muafiyetler almak için görüşmek istiyoruz” diye konuştu.

Kanada ve Meksika’nın kelam konusu maddeden muaf olduğunu anımsatan Michel, “Avrupa iş dünyasının çıkarlarını korumak için ABD ile etkin bir diyalog kurmaya kararlıyız” dedi. Michel, AB başkanlarının Komiteden, ocak ayı sonuna kadar Avrupa ticaretinin rekabet gücünü desteklemek için ulusal ve Avrupa seviyesinde araçları seferber edecek bir teklif sunmasını istediğini belirtti.

ABD’nin kendi işletmelerini desteklemek için aldığı kararların halihazırda güç krizi yaşayan Avrupa’daki şirketleri olumsuz etkilemesine mahzur olmaları gerektiğine dikkati çeken Michel, “Avrupa’da ekonomik ve toplumsal yapımızı muhafazamız için rekabet gücümüzü destekleyecek argümanlı bir stratejiye ve süratli bir biçimde tekliflere muhtaçlığımız var” dedi.

Avrupa’ya yatırıma ikna etmemiz gerekiyor

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen de “AB’deki son teknoloji sanayileri buraya yatırım yapmaya ikna etmemiz gerekiyor” tabirini kullandı.

Von der Leyen, AB’nin kamu dayanak kuralarını değiştirmesi, daha kolay, öngörülebilir ve süratli hale getirmesi gerektiğine işaret ederek, Komitenin çalışmalarını süratle tamamlayacağını ve somut teklifler hazırlayacağını vurguladı.

Enflasyonu Düşürme Yasası

ABD’de enflasyonun düşürülmesine yönelik kapsamlı sıhhat, iklim ve vergi düzenlemeleri ile çeşitli yatırımların desteklenmesini içeren Enflasyonu Düşürme Yasası, Avrupa’da tartışma konusu oluyor.

Yasa, ABD’de stratejik ve pak güç dallarına yaklaşık 400 milyar dolarlık yatırım planı içeriyor.

Vergi indirimleriyle elektrikli araba satın almayı teşvik etmeyi de öngören yasa kapsamında, Kuzey Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar vergi indirimi verilmesi üzere düzenlemeler yer alıyor.

AB, vergi indirimlerini ABD’de üretilen içeriğe bağlı hale getiren yeni düzenlemenin Avrupalı araba şirketlerini ve batarya ile yenilenebilir güç ekipmanları dahil yeşil iktisat alanındaki üreticileri dezavantajlı hale getireceğinden telaş duyuyor.

Enerji krizi, yüksek enflasyon ve muhtemel resesyon telaşlarıyla güç bir periyottan geçen Avrupa için endüstrinin geri kalması da temel risk olarak öne çıkıyor.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir