“Almanya tarihinin en büyük yabancı yatırımı”: Intel yarı iletken çip fabrikasını açıyor

Intel’in Magdeburg’da açacağı fabrika konusunda Alman hükümeti ile maddi olarak uyuşmazlıkların giderildiği belirtildi.

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un Almanya tarihindeki en büyük yabancı yatırım olarak övdüğü bu muahedede, Alman hükümeti Intel’in fabrikasını geliştirmek için yapacağı yatırımın üçte birini karşılama kelamı verdi.

30 MİLYAR EUROLUK YATIRIM

Hükümetin, Intel ile Magdeburg’da yeni bir yarı iletken çip fabrikası için 30 milyar eurodan fazla bir muahede sağladığı belirtildi.

Ayrıca hükümetin mega proje için dayanağını 6,8 milyar eurodan 10 milyar euroya çıkarmayı kabul ettiği aktarıldı.

Scholz, “Bugünkü mutabakat, yüksek teknolojili bir üretim yeri olarak Almanya için kıymetli bir adımdır. Bu yatırımla, teknolojik olarak dünyanın en düzgünlerini yakalıyor ve mikroçip üretimi için kendi kapasitelerimizi genişletiyoruz. Bu Magdeburg, Almanya ve tüm Avrupa için güzel bir haber.” dedi.

Anlaşmanın akabinde Intel CEO’su Pat Gelsinger, Almanya ve AB’de sürdürülebilir, önde gelen bir yarı iletken çip sanayisi vizyonunu gerçekleştirdikleri için hükümete ve Magdeburg’un bulunduğu Saksonya-Anhalt eyaletine minnettar olduğunu söyledi.

4-5 YIL İÇERİSİNDE ÜRETİME BAŞLAYACAK

Magdeburg’da yapılacak tesisin Avrupa Komitesi tarafından onaylanmasının akabinde dört ila beş yıl içinde üretime geçmesi bekleniyor.

1 TRİLYON DOLARLIK GLOBAL PİYASA PAHASI KESTİRİM EDİLİYOR

Yarı iletken çipleri, dijital eserlerin yapı taşlarıdır. 2022 ile 2030 yılları ortasında bunlara olan talebin iki katına çıkması bekleniyor.

Sektörün tıpkı vakit dilimi içinde 1 trilyon dolarlık global piyasa kıymetine ulaşacağı kestirim ediliyor.

Şansölye yardımcısı Robert Habeck, “Intel’in yatırımının Almanya’daki yarı iletken çip üretimini yeni bir seviyeye çıkaracak. Büyüyen Avrupa egemenliğine kıymetli bir katkısı olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir