Arnavutluk, Bayraktar TB2 SİHA filosu satın alım anlaşmasını imzaladı

Arnavutluk, Bayraktar TB2 SİHA filosu satın alınmasına yönelik mukavele imzaladı.

Arnavut makamlarından yapılan açıklamaya nazaran, başşehir Tiran’da Başbakanlık binasında düzenlenen merasime, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Savunma Bakanı Niko Peleshi, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı.

Başbakan Rama, merasimde yaptığı konuşmada, AKP Genel Başkanı vee Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘a sürecin tamamlanmasına yönelik katkılarından ötürü teşekkürlerini iletti.

Rama, “Aziz dostumuz, bu ülkenin ve bu milletin kadim dostu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ne kadar teşekkür etsek azdır.” dedi.

İki ülke ortasında var olan düzgün ilgilerin her geçen gün daha da düzgüne gittiğine işaret eden Rama, “Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Avrupa-Atlantik topluluğunun en büyük askeri ittifakı olan NATO’da gerçek tarafta yer almaktan ve birebir safta yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile ortamızda çok stratejik bir paydaşlık var. Bugün bağımız için çok hoş bir gün.” diye konuştu.

Rama, mutabakatın yalnızca SİHA satın almak için olmadığını, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri ile Baykar ortasında işbirliği köprüsü inşa etmekle de ilgili olduğunu vurgulayarak, “Baykar, Arnavutluk’ta inşa edilen NATO’nun yeni Kuçova Hava Üssü’ndeki en yüksek teknolojiye sahip tesisin denetim merkezinin operasyonunu devralmaya hazırlanacak bireylerin eğitimiyle ilgilenecek.” dedi.

Başbakan Rama, Arnavutluk’a gelecek birinci 3 SİHA’nın ulusal güvenliğin tehdit altında olduğu her duruma hazır olacağını kaydetti.

“Arnavutluk’a ve komşu ülkelere hizmet edecek bir servis merkezi kuracağız”

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da bu teknolojinin iki ülke ortasında yeni bir çağ başlatmasını, Arnavutluk’un egemenliğine ve halkına dayanak olmasını dilediğini tabir etti.

Sistemleri yeni tutma ismine takviye için Arnavutluk’ta bulunduklarını belirten Bayraktar, “Bu teknolojilerin envanterde hakikaten kıymetli varlıklar olduğu aslında kanıtlanmış durumda. Yalnızca savaş vakitlerinde değil barış vaktinde da kullanılabilir. Burada Arnavutluk’a ve komşu ülkelere hizmet edecek bir servis merkezi kuracağız.” dedi.

Bayraktar TB2 SİHA filosunun satın alınmasına yönelik mukavelede, Arnavutluk tarafından alınan SİHA’ların, ulusal güvenlik, hatayla ve yasa dışı uyuşturucu ekimi gayret ile sivil acil durum alanlarında kullanılması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir