Asgari ücrette üçüncü toplantı yarın: Olası 4 zam senaryosu

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının konut sahipliğinde 7 Aralık’ta birinci, 14 Aralık’ta ikinci toplantısını yapan Taban Fiyat Tespit Kurulu, üçüncü toplantısını yarın saat 14.00’te gerçekleştirecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3. toplantıda uzlaşma sağlanacağını, personellerin beklediği, patronun de ödeyebileceği bir fiyatın belirleneceğini söyledi. Alım, “Esas sorun şudur. Enflasyon kurallarında işçilerin enflasyonun baskısından onları kurtaracak bir fiyat düzeyinin belirlenmesi. Bunun yanı sıra patronun ödeyebileceği bir fiyat düzeyinin belirlenmesi” dedi.

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinden istenen ek dataların görüşüleceği toplantıda, emekçi ve patron tarafı sayılar üzerinden pazarlık edecek.

Yeni yılda geçerli olacak minimum fiyat sayısının bu toplantıda belirlenmesi bekleniyor.

NTV’de yer alan habere nazaran, TÜRK-İŞ Liderler Şurasının, kurul toplantısından evvel taban fiyat gündemiyle toplanıp, değerlendirmelerde bulunacağı öğrenildi.

Komisyonda emekçi kesitini temsil eden TÜRK-İŞ, öncelikle pazarlığın Açlık ve Yoksulluk Sonu Araştırmasının kasım ayına ilişkin açlık sonu verisi olan 7 bin 785 lira üzerinden başlamasını istiyor. Bunun yanında, refah hissesi ile enflasyona karşı satın alma gücünün korunmasını talep ediyor. Bu rakamsal talebin yanında, gelir vergisi dilimlerinin çalışanlar lehine düzenlenmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki mahzurların kaldırılması da TÜRK-İŞ’in pazarlık masasına taşıdığı bahisler ortasında bulunuyor.

İşveren kısmını temsil eden Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise minimum fiyata dair sayı paylaşmamakla birlikte, temel olarak çalışanların ve patronların gözetildiği istikrarlı bir minimum fiyattan yana tavır sergiliyor. Yeni minimum fiyat sayısında, istihdamın korunmasını, yeni istihdam yaratılmasını ve işletmelerin rekabet gücünün dikkate alınmasını isteyen TİSK, minimum fiyat patron dayanağının 2023’te de sürdürülmesini talep ediyor.

Olası senaryolara nazaran kalem kalem taban fiyat hesabı şöyle:

Yüzde 45 artırım: Birinci senaryo net taban fiyatın 8 bin liraya çıkması. 

Net olarak yüzde 45 artırılan taban fiyat brüt 9 bin 412 liraya çıkıyor ve patrona maliyeti de 11 bin 59 lira oluyor.

Yüzde 50 artırım: İkinci senaryo yüzde 50 artışla 8 bin 250 liraya yükseltilmesi.

 Brüt fiyat 9 bin 706 liraya çıkıyor ve patrona maliyeti 11 bin 404 lira oluyor.

Yüzde 55 artırım: Üçüncü senaryo minimum fiyatın yüzde 55’lik artış ile 8 bin 500 lira düzeyine ulaşması.

Bu durumda brüt fiyat 10 bin liraya, patrona maliyeti ise 11 bin 750 liraya yükseliyor.

Yüzde 60 artırım: Son senaryo ise net taban fiyatın yüzde 60 artışla 8 bin 750 liraya çıkarılması.

 Bu durumda brüt fiyat 10 bin 294 liraya, patrona maliyet ise 12 bin 95 liraya denk geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir