Askeri yasak bölgede yakalanan Yunan polis ve kız arkadaşına beraat

Edirne’de askeri yasak bölgede yakalanan Yunan polis ve arkadaşı beraat etti.

Edirne 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Dedeağaç Polis Müdürlüğü’nde çalışan trafik polisi E.V. ile kız arkadaşı A.T. katılmadı.

Sanıkların avukatı Mehmet Efe Tuna savunmasında cürmün yasal ögelerinin oluşmadığını, cürmün oluşabilmesi için yasak bölgeye hile yahut gizlice girilmesi gerektiğini belirterek müvekkillerinin beraatını istedi.

Mahkeme, E.V. ile arkadaşı A.T.’nin beratına daha evvel yatırdıkları 50 bin liralık teminatın da geri iade edilmesine karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

6 Aralık 2021 Pazartesi günü Yunanistan vatandaşları polis E.V. ile A.T. güvenlik güçleri tarafından hudut köylerinden Doyran ve Elçili ortasındaki 1. derece askeri yasak bölgede bir arabada yakalanmıştı.

Gözaltına alınan şüpheliler, jandarmadaki süreçlerinin akabinde Edirne Adliyesine getirilmişti.

Savcılıktaki tabirleri sonrası “askeri yasak bölge ihlali” suçlamasıyla nöbetçi hakimliğe sevk edilen şüpheliler, yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla salıverilmişti.

Şüpheliler sözlerinde navigasyonun yönlendirmesi sonucu bölgeye ezkaza gittiklerini belirtmişti.

Yunanistan polisi E.V. ile yanındaki A.T.’nin avukatları tarafından verilen yurt dışı çıkış yasağına ait itiraz dilekçesi, 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından değerlendirilmiş, kıymetlendirme sonunda, soruşturma evrakının geldiği basamak, Cumhuriyet Başsavcılığının mütalaası ve şüphelilerin Yunanistan’da ikamet ettikleri de dikkate alınarak E.V. ve A.T. hakkındaki yurt dışı çıkış yasağının başka ayrı 25 bin lira garanti bedeli yatırmak kaydıyla kaldırılmasına karar verilmişti.

Haklarındaki yurt dışı çıkış yasağı kararı teminatla kaldırılan E.V. ile A.T. mahkeme kararı gereği 50 bin liralık teminatın maliye veznesine yatırılması sonrası 10 Aralık’ta Pazarkule Hudut Kapısı’ndan ülkelerine geçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir