Bilimde heyecanlandıran keşif: 1300 ışık yılı uzaklıkta su

CNN’in haberine nazaran bilim insanları, kelam konusu yıldızın incelenmesi yoluyla milyarlarca yıl evvel Güneş Sistemi’nde suyun nasıl ortaya çıktığına dair bilgi edinilebileceğini açıkladı.

V883 Orionis yıldızı, Şili’nin kuzeyinde yer alan Atacama Çölü’ndeki, Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-Altı Dizisi Teleskobu’yla (ALMA) keşfedildi.

Gök bilimciler, yıldızın etrafında milyonlarca yıl içinde meteor yahut gezegenleri oluşturabileceği düşünülen gaz ve tozdan oluşan bir halka bulunduğunu bildirdi.

ALMA’dan alınan halkaya ilişkin kimyasal bilgileri inceleyen bilim insanları, halkada gaz halinde su ya da su buharı bulunduğunu tespit etti.

ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan Ulusal Radyo Gök Bilim Gözlemevi çalışanı ve çalışmanın baş muharriri John J. Tobin, mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

V833 Orionis’in incelenmesiyle, su barındıran gaz ve toz bulutlarından hem yıldızların hem de kuyruklu yıldızların nasıl oluştuğuna dair bilgi elde ettiklerini belirten Tobin, “V833 Orionis’in etrafındaki halkadaki su, Güneş Sistemi’ndeki su ile tıpkı yapıda. Bu bilgi gezegenlerdeki suyun, Güneş’in oluşmasından milyarlarca yıl evvel uzay boşluğunda oluştuğunun ve gezegenler ile kuyruklu yıldızlara kısmen değişmeden geçtiğinin de delili.” dedi.

Tobin, V883 Orionis’in etrafındaki halkanın yıldızdan gelen güç patlamaları nedeniyle olağan dışı sıcak olduğunu ve gaz haline dönüşen su moleküllerinin yaydığı dalgalar nedeniyle de ortamdaki suyun tespitini kolaylaştırdığını vurguladı.

Araştırmacılar, V883 Orionis’in etrafındaki halkada, Dünya’daki okyanusların 1200 katından fazla su bulunduğunu ileri sürüyor.

Sudaki “ağır su” oranı incelenerek yaşı ve oluştuğu yer belirleniyor

Çalışmayı yapan bilim insanları, V883 Orionis Yıldızı’nın etrafındaki halkada, oksijen ve hidrojen atomunun daha ağır bir izotopu olan döteryumdan oluşan ağır su da tespit etti.

Normal su ve ağır suyun farklı yollarla oluştuğunu belirten bilim insanları, su içindeki ağır su oranının incelenmesiyle moleküllerin ne vakit ve nerede oluştuğuna dair bilgi elde edilebileceğini belirtti.

Dünya’daki su Güneş’ten daha yaşlı

Gök bilimciler, Dünya’daki suyun, oluşumunun birinci safhalarında içinde su barındıran kuyruklu yıldızların çarpmasıyla taşınmış olabileceğini düşünüyor.

Bir ekip kuyruklu yıldızlarda tespit edilen su ve ağır su oranlarının, Dünya’dakiyle benzerlik teşkil ettiğini aktaran gök bilimciler, bunun Dünya’daki suyun 4,6 milyar yaşındaki Güneş’ten daha yaşlı olabileceğine dair ispat sağladığı görüşünde.

Gök bilimciler, gelecekte bu tıp müşahedeler için, dünyanın en büyük teleskobu olması planlanan “Avrupa Çok Büyük Teleskobu”nu (ELT) kullanmayı umut ediyor.

Halen Şili’de imal kademesinde bulunan ELT’nin 2028’de bitirilmesi planlanıyor.

Araştırmanın sonuçları, Nature mecmuasında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir