Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum: İktidar değişikliği tam bağımsızlığa darbe olur

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ardından, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum da seçimi ‘darbe’ ile kıyasladı.

Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Uçum’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

BU SEÇİMDE FARKLI EĞİLİMLER VAR: 2023 seçim süreci geçtiğimiz süreçlerden farklı eğilimler üzerine gelişiyor. Vatandaşın kendi hayatını ilgilendiren, diyelim ki pahalılıkla ilgili değerlendirmeler yapıyor. Her seçim öncesinde bu türlü değerlendirmeler yapılır. Bu seçimde herhalde o ezber bozulacak. Bu periyotta bu tip problemlerin olduğu Cumhurbaşkanı tarafından hükümet kanadından da kabul ediliyor. Bu problemlerin tahlilinde başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere irade görülüyor. Bu seçim Türkiye’nin kendini inançta hissetmesi için neler yapması gerektiği o denli ya da bu türlü halkın gündemine girdiği seçim. Akdeniz’de, Irak’ta, Suriye’deki durumumuz nasıl olacak? Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin rolü nasıl devam edecek. Seçmen bu mevzuda bir hissiyat içerisinde.

MACERAYA GİRME YAKLAŞIMI YOK: Milli devletin ontolojik varlığının devam etmesi seçmen nezdinde kıymetli bir yere sahip. Seçmenin maceraya girmek üzere yaklaşımı kelam konusu değil. Küresel sistemde Türkiye’nin seçimi çeşitli mecralarda takip ediliyor. Bir yandan dünyada mazlum milletler, İslam coğrafyası, Türkiye’nin yükselişinden umut üretmiş durumda. Cumhurbaşkanının ürettiği global sistemde siyaset, ‘dünya beşten büyüktür’ yaklaşımı. İnsani yardımlar bir umut üretiyor. Çatışma ulusal devletlerle global güçler ortasında. Bir yandan umut olarak takip edilirken bir yandan da bu yükselişin nereye gideceğini merak eden global güçler açısından bakılabilir.

DARBE OLUR: Irak ve Suriye’den asker çekilmesi gündeme gelecek yaklaşımlar. Türkiye’nin terörle uğraşına ait yaklaşımlar. Türkiye’nin terör örgütlerine sistematik yaklaşımlarla ilgili inanç veren bir şey yok. Türkiye’nin güvenlik alanlarına sahip çıkmazsanız ‘Bu mevzuda daha ileri götüreceğiz’ demenin bir karşılığını düşünmüyorum. Türkiye’nin Rusya ilgilerini değerlendireceğiz diye açıklamalar oldu. 2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye’nin tam bağımsızlığına darbe olur. Bu başarılabilir mi başka bahis. Temel devlet doktrinlerinin korunacağına ait inanç veren bir yaklaşımları yok. Ekonomik krizlerle gayret konusunda şimdiye kadar uygulanan modellerden farklı. Türkiye ulusal demokrasi programını hayata geçirdi, ulusal iktisat programını hayata geçiriyor. Krizlerle uğraşta büyüme stratejisine dayalı program.

PARLAMENTER SİSTEMDE DARMADAĞIN OLURDUK: Burada temel olan ulusal ekonomik siyaset yaklaşımı değişmez. Tıpkı şey ulusal demokrasi açısından. 16 Nisan’da sistem değişikliği yaptık. Muhalefet bu sisteme her türlü yapıştırmayı yaptı. Güçlendirilmiş parlamenter sistem açıklaması yaptılar. 16 Nisan değişim öncesine hasbelkader katkıda bulunmuş beşerim. Bu sistemin yürütme gücünün kendi içinde ağırlaştıran, yürütmedeki hareket kabiliyetini artıran, bakanlıklar ortası çatışmayı ortadan kaldıran bir sistem olduğu anlatıldı. Bu sisteme geçildikten sonra döviz kuru manipülasyonu, pandemi, Rusya-Ukrayna krizinde parlamenter sistem olsaydı darmadağın olurduk.

BU SİSTEMDE, MÜMKÜN OLAN EN YETERLİ KARAR ALINIYOR: Başkanlık sistemi parlamenter sisteme nazaran kolektif çalışma kapasitesi çok daha yüksektir. Bakanlar Heyeti’nde karar almak için ehveni şerde uzlaşmak gerekir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde mümkün olan en uygun kararı almak vardır. Kabine sisteminde bakanlar mümkün olan en güzelinin arayışına girilir. Bu sistemde bir yandan bakanlar bir yanda konseyler var. Parlamenter sistemin en değerli sorunu ilgi idaresi. Tüm politika kurullarının başkanı Cumhurbaşkanımızdır. O kurullar Cumhurbaşkanının verdiği talimatlarla siyaset üretiyorlar.

TÜRKİYE TOPLUMU KUTUPLAŞMIYOR: Bizde temsil alanlarındaki çekişmeler, yer yer çatışmalar toplumun kutuplaştırılması olarak yansıtılıyor. Bu son derce sakıncalı. Türkiye toplumu kutuplaşmıyor. Kürt-Türk, Alevi-Sünni üzerinden yapmaya çalıştılar başaramadılar. Türkiye toplumu altını çiziyorum kutuplaşmaz. Kendi ortasında çekişmeler yaşayabilir lakin kutuplaşmaz. Bu sistem demokratik bloklaşma üretir. Cumhurbaşkanı sistemi ya birinci cinste ya ikinci çeşitte Cumhurbaşkanını seçeceksin. Tercih edenler demokratik bloktur. Münasebetiyle kutuplaşma bir ezberdir, bunlardan uzak durmalıyız. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir