II. Ramses döneminden kalma ‘son derece nadir’ mezar

Mezar, Tel Aviv yakınındaki Palmachim Ulusal Parkı’ndaki inşaat çalışmaları sırasında keşfedildi. Ekskavatör, mezarlığın çatısına denk gelince İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) yetkilileri bölgeye çağrıldı.

Arkeologlar, MÖ 1213’te öldüğü düşünülen firavunun periyodundan kalma çeşitli biçim ve boyutlarda çömleği buldu. Kimileri kırmızı renkli olan, kimilerinin içinde kemik bulunan kaseler, kadehler, pişirme kapları, ok ve mızrak uçları görüldü.

Independent Türkçe’nin haberinde yer verdiği ayrıntılara göre yaklaşık 3 bin 300 yıl evvel gömülen yapıtlara hiç el değmediği belirlendi. Mağarada sağlam en az bir iskelet de tespit edildi.

IAA uzmanlarından Eli Yannai, “Mağara, Geç Tunç Çağı cenaze geleneklerinin tam bir portresini sunabilir” diye konuştu.

“Son derece ender, hayatta bir sefer görülen bir keşif” diyen Yannai, çömleklerin Kıbrıs, Lübnan, Suriye, Gazze ve Yafa’dan geldiğini söyledi. Yannai buradan hareketle keşfin, bölgede kıyı boyunca gerçekleşen ticaretin delili olduğunu düşünüyor.

Indiana Jones’tan fırlamış bir şey gibi

IAA’dan bir öteki arkeolog David Gelman’a nazaran ok ve mızrak ucu üzere silahlar, mezardaki şahısların savaşçı olabileceğini gösteriyor. Gelman, bu bireylerin gemilerde misyon yapma ihtimaline işaret etti ve böylelikle farklı bölgelerden pek çok eşya elde edilmiş olabileceğini belirtti.

Gelman, “Mağara içi mezarlar nadiren görülür. 3 bin 300 yıl evvel, birinci kullanımından bu yana hiç dokunulmamış olanı bulmak da nadir” dedi:

IAA hafriyat için planlama etabına geçildiğini ve çalışmalara kadar mağaranın kapatıldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir