Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Kilometre oyununa Yargıtay engeli

İnternet sitesi üzerinden 68 bin kilometrede bir araba için ilan sahibiyle mutabakata varan bir tüketici, bir müddet sonra arızalanan arabasını yetkili servise götürünce büyük şok yaşadı. Aracın gerçek kilometresinin 200 bin olduğunu öğrenince dolandırıldığını anlayan mağdur tüketici, Ağır Ceza Mahkemesi’nin yolunu tuttu.

Aracı satan kişi, ‘nitelikli dolandırıcılık’ kabahatinden mahpus cezasına çarptırıldı. Sanık, karara itiraz edince devreye Yargıtay girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Yüksek Mahkeme; kilometresi düşürülmüş aracı pahasının üzerinde satmanın, ‘nitelikli dolandırıcılık’ kabahatini oluşturduğuna dikkat çekti. Kararda şöyle denildi:

“Davacının aracı satın aldığı fakat aracın yetkili servise götürülmesi ile, aracın kilometre saatinin değiştirildiğinin ve 200 bin kilometrede olduğunun tespit edilmiştir. Bu suretle sanığın nitelikli dolandırıcılık cürmünü işlediğinin argüman edildiği olayda; tüm evrak çerçevesine nazaran sanığın mahkumiyetine yönelik mahkemenin kabulünde isabetsizlik görülmemiştir. Mahkeme hükmünün onanmasına oy birliği ile kabul edilmiştir.”

KİLOMETREYİ DÜŞÜRÜP ARAÇ SATANLARA 10 YIL HAPİS

Aracın gerçek kıymetinden daha yüksek pahaya satmak için yapılan hilelerden biri de aracın kilometresini düşürmek. Gerek teknik yollarla gerekse de yeni araçlarda yazılım vasıtasıyla kilometre kıymeti düşürülebiliyor. Araçlarda kilometresi aracın pahasını etkileyen asli ögelerinden birisi olarak görülüyor. Aracın yıpranma hissesinin hesaplanması ve ileride çıkabilecek problemlerin ve motor ömrü bakımından çok değerli bir konu olarak biliniyor. Türk Ceza Kanunu’nun 158. unsurunda ‘Nitelikli dolandırıcılık’ başlığı altında bu cins hileye başvuranlara yönelik verilecek cezalar şöyle açıklanıyor:

“Nitelikli dolandırıcılık hatasının cezası 3 yıl ila 10 yıl ortasında mahpus olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak 5000 güne kadar isimli para cezası da hükmedilmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir