Putin “eski dostu” Şi ile bugün yeniden masaya oturacak

Açıklamaya nazaran Şi, tarihin çatışmaların nihayetinde diyalog ve müzakere ile çözülmesi gerektiğini gösterdiğini belirterek “Çin, zorluklar ne kadar çoksa, barışa alan sağlamanın o kadar gerekli olduğuna inanıyor. Sorun ne kadar kronikleşmişse, diyalog eforlarından vazgeçmemek o kadar kıymet taşıyor” tabirlerini kullandı.

Çin’in Ukrayna krizine ait bir tavır dokümanı yayımladığını, krizin siyasi tahlilinden yana olduğunu, Soğuk Savaş mantığını ve tek taraflı yaptırımları reddettiğini vurgulayan Şi, ülkesinin sorunun siyasi tahlilini teşvik etmek için yapan rol oynamayı sürdüreceğinin altını çizdi.

Rus başkan Putin de Çin’in Ukrayna meselesinde dengeli biçimde tarafsız, objektif ve istikrarlı bir tavır takındığını, milletlerarası sıkıntılarda eşitlik ve adaleti savunduğunu belirterek Çin’in Ukrayna krizinin siyasi tahliline ait tavır evrakını dikkatle incelediklerini, bu bahiste yapan rol oynamasını memnuniyetle karşıladıklarını lisana getirdi.

ABD’den uyarı

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, mümkün bir ateşkes davetine ait, “Dünya, Rusya’nın Çin’in yahut öbür bir ülkenin takviyesiyle savaşı kendi şartlarına nazaran durduracak bir taktik atağına aldanmamalı. Beijing ve Moskova, Ukrayna’nın önerdiği barış planı üzerinde çalışmalı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de dünyanın ve Çin’in komşularının görüşmeyi yakından izlediğini belirterek “Devlet Başkanı Şi’ye, Rus mevkidaşı Putin’e Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda telkinde bulunması daveti yapıyoruz” demişti.

4,5 saatlik görüşmenin akabinde bugün yine bir ortaya gelecekler

Çin ve Rusya başkanlarının, dünkü 4,5 saatlik görüşmenin akabinde bugün saat 15.00’te yine buluşarak görüşmeleri sürdürmesi bekleniyor.

Çin, savaşın yıl dönümü olan 24 Şubat’ta krizin siyasi tahlili için tekliflerini içeren 12 unsurluk “tutum belgesi” açıklamıştı. Evrakta ülkelerin egemenliklerine hürmet gösterilmesi, legal güvenlik telaşlarının dikkate alınması, tek taraflı yaptırımlara son verilmesi ve gerginliklerin evreli olarak azaltılarak ateşkesin sağlanması gerektiği vurgulanmıştı.

Ateşkes önerisi, ABD ve Avrupa Birliği’nin yanı sıra öneriyi fiili durumun kabulünün telkin edilmesi olarak algılayan Ukrayna tarafından da kabul görmemişti. Kiev idaresi, bu şartlardaki bir barışın, “savaşın dondurulması” manasına geleceğini lisana getirmişti.

Rusya da Çin’in görüşüne değer verdiğini lakin mevcut şartlarda Ukrayna sorununun tahlilinde barış yoluna geçişin sağlanması için gerekli şartların oluşmadığını bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir