RTÜK yarın toplanıyor: Gündemde 4 kanala 7 ayrı yaptırım önerisi var

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yarın toplanacak. Edinilen bilgiye nazaran, yarın Üst Kurul’da; Haber Türk TV, Fox TV, Halk TV ve Tele 1 kanallarına yönelik yaptırım belgeleri pahalandırılacak. Halk TV’ye yönelik “5 sefer yayın durdurma yaptırımı” teklifinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

ANKA’dan Becerikli Bağış’ın aktardığına nazaran; yarınki RTÜK toplantısında, üst heyet uzmanlarının kimi televizyon ve radyo kanallarına yönelik hazırladığı izleme evrakların da gündeme gelmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye nazaran 4 farklı televizyon kanalına yönelik toplamda 7 evrak gündeme gelecek.

HaberTürk TV’de Fatih Altaylı’nın, Fox TV’de ise İlker Karagöz’ün sunduğu programlar için ceza teklifleri pahalandırılacak. Tele 1 TV’de Gökmen Karadağ’ın sunduğu program ile Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın birlikte yorum yaptığı ‘18 Dakika’ isimli programa ile ilgili ceza önerisi içeren raporlar da gündemde olacak.

Gündemdeki 7 ceza belgesinden üçünün de Halk TV’nin yayınları ile ilgili olduğu öğrenildi. Üç evraktan bir adedinde, istenen yaptırımın üst hududunun 5 sefer yayın durdurma cezası olduğu belirtildi. Buna nazaran yayının RTÜK Kanunu’nun 8. hususunun 1 fıkrasının d bendindeki yayın unsurunu ihlal ettiği tez edildi.

Ceza teklifinin, yayınlarla ilgili; “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü yahut haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz” prensibini ihlal savına dayandırıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir