Rifat Serdaroğlu cezaevinde

Doğru Parti Genel Başkanı, Eski Devlet Bakanı ve Sağlık Bakanı Rifat Serdaroğlu, Bilal Erdoğan’a hakaret kabahatinden 2 ay 17 günlük mahpus cezası verilmesinin akabinde İzmir Adliye Sarayı’na gitti. Serdaroğlu’na avukatları ve partili arkadaşları da eşlik etti.

SERDAROĞLU: BU OLAYLAR BİZİ KORKUTAMAZ

Adliye önünde açıklama yapan Serdaroğlu, “Uzun soluklu bir uğraş bu. Laik Cumhuriyet ve Atatürk taraftarları ile karşı devrimciler ortasında 10 Kasım 1938’den bu yana yapılan gayretin bugün aşikâr bir etabını yaşıyoruz. Bu ülkede Türk’ü sevmek, Türkiye’yi sevmek, Türk Milleti’ni sevmek, Türk Devleti’ni sevmek bedel ister. Bunu yüreği olan beşerler yapar” dedi. Serdaroğlu, “Saray adaletinin giyotini çalışıyor. Bu olaylar bizi korkutmaz. Laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanları ile her koşulda gayrete devam edeceğiz. Bize bu zulmü yaşatan siyasetçi – bürokrat kim varsa, hesabını kesinlikle bağımsız Türk yargısı önünde verecektir” diye konuştu.

“DOĞRU PARTİ, MEMLEKET PARTİSİ, ZAFER PARTİSİ İTTİFAK KURACAK”

Serdaroğlu açıklamasında ayrıca, Doğru Parti, Zafer Partisi ve Memleket Partisi’nin ittifak kurma hazırlığı içinde olduğunu açıkladı. Serdaroğlu, “Çok kısa bir vakit sonra Türk  Milleti’nin önüne ulusal bir ittifak koyacağız inşallah. Sayın (Ümit) Özdağ ile sayın (Muharrem) İnce ile katılmak isteyen öbür siyasi partiler ile bu ittifakı kuracağız. Bu karanlık günler geçecek. Cumhuriyet’i de Atatürk’ü de sahipsiz bırakmayacağız. Türk Milleti’nin evlatları misyon başında” dedi.

SERDAROĞLU CEZAEVİNE KONULDU

Rifat Serdaroğlu, 26 Eylül 2018 tarihli yazısında, Bilal Erdoğan’ın İtalya’dan bir bavul para ve Gürcistan pasaportu kullanarak kaçtığını tez etmişti. İstanbul Anadolu 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gıyabında yargılanan Serdaroğlu, 2 ay 17 gün mahpusa mahkum edildi. Serdaroğlu, davaya dair kendisine tebligat yapılmadığını ve savunma hakkının engellendiğini söyledi. İzmir’de ikamet eden Serdaroğlu, mahpus kararının akabinde Bayraklı’daki adalet sarayına giderek infaz savcılığına başvurdu. Serdaroğlu, süreçlerinin akabinde Kırıklar Açık Cezaevi’ne konuldu.

NE OLMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, John Hopkins Üniversitesi’ne doktora için gittiği İtalya’nın Bologna kentinde “Kara para aklamak” ile suçlanmış, 2016 yılında hakkında soruşturma başlatılmıştı. Daha sonra Bilal Erdoğan hakkında “Bologna’da kara para aklama” suçlaması ile açılan soruşturma kapatılmıştı. İtalyan haber ajansı Ansa, Fransa’da yaşayan Hakan Uzan’ın şikayet dilekçesi ile başlatılan soruşturmanın, Uzan’ın söz vermeyi reddetmesi ve kanıt yetersizliği üzerine takipsizlik ile sonuçlandığını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının Ağustos ayında İtalya haber televizyonu Rai News 24’e verdiği röportajda, “Şu anda İtalya’ya girmiş olsa yahut girecek olsa benim oğlumu tahminen de tutuklayacaklar. Kusura bakmasınlar; İtalyan hukuku bir kere kendini çek etmesi lazım. Bu türlü bir anlayış olamaz. Bu, Türkiye ile İtalya ortasındaki ilgilerimizi bile düşünceye sokar. Benim pırlanta üzere, ki John Hopkins’te okuyan, gelip Bologna’da mezuniyetini alacak olan oğluma kara para aklayıcısı damgasını vurmaya kimsenin hakkı yok. Benim oğlum ile uğraşmayı bıraksın da İtalya kendi mafyası ile uğraşsın” demişti.

Dönemin İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Erdoğan’a Twitter’dan verdiği karşılıkta, “Bu ülkede yargıçlar maddelere ve İtalyan Anayasası’na karşılık verir, Türk Cumhurbaşkanı’na değil. Buna hukukun üstünlüğü denir” açıklamasında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir