‘Suudi Arabistan ile hedef 30 milyar dolar’

Seyrantepe’deki Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Merkezi’nde gerçekleştirilen foruma Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Başkanı Majid Al Hogail, DEİK Lideri Nail Olpak, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Fayiz Alharbi katıldı. Türk ve Suudi işadamlarının da katıldığı toplantıda iki ülke ortasındaki ticaret hacminin genişletilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı sonrası Türk ve Suudi firmalar arasında anlaşmalar imzalandı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, forumda yaptığı konuşmada “Suudi Arabistan ile ekonomik ilgilerimiz her iki ülkenin devlet liderlerinin gösterdiği istikamette her geçen gün güçlenerek gelişmektedir. Gerçekten 2022’de 6.5 milyar olarak gerçekleşen dış ticaretimizin gerçek potansiyelini yansıtmasını hedefliyoruz. Bu hedefle 2023 yılında çalışmalarımız artan bir ivmeyle devam etmektedir. Birinci 6 ay prestijiyle 3.4 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaştık. Gayemiz karşılıklı ticaretimizi kısa vadede 10 milyar dolar, uzun vadede ise 30 milyar dolar düzeyine çıkarmaktır” dedi.

FIRSATLARI DEĞERLENDİRİYORLAR

Türk müteahhitlik şirketlerinin Suudi Arabistan’da 40 yıldan uzun müddettir çalıştıklarını vurgulayan Bolat, “Bu sürece toplam 25 milyar doları aşan pahada proje tamamladık. Suudi Arabistan’da haklı ve gururlu bir kalite standardını ve marka pozisyonunu ortaya koyduk. Bugün bin 400’den fazla Suudi firması ülkemizde iş yapmaktadır. Önümüzdeki periyotta kapsamlı yatırım teşvik programlarımızla karşılıklı yatırımlar daha yüksek düzeylere çıkacaktır” sözlerini kullandı.

TÜRK FİRMALAR BAŞVURUDA BULUNDU

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majed Al Hugail başkanlığındaki Suudi heyeti Ankara’da ağırladı. Bakan Hugail, ülkesinin 2030 vizyonu kapsamında belediyelerle ilgili projeler için 100 milyar, konut projeleri için de yaklaşık 50 milyar dolar fiyatlarında bütçe ayrıldığınıbelirterek, “Daha fazla Türk şirketi görmek istiyoruz” dedi. TMB Başkanı M. Erdal Eren de “Suudi Arabistan’ın prejeleri için istekliyiz. Birçok firmamız yeterlilik için müracaatta bulundu” diye konuştu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir